Onun sözlərinə görə, potensial səhmdarlar arasında Azərbaycan da var. Digər 11 namizəd isə Vyetnam, Misir, İsrail, Hindistan, İndoneziya, İran, Monqolustan, Sinqapur, Tayland, Cənubi Koreya və Yaponiyadır.
"2017-ci ilin sonunadək Avrasiya İqtisadi Birliyinin maliyyə sisteminin iştirakçılarının sayının artırılması ilə bağlı müvafiq icazələrin verilməsini istərdik. Böyük ehtimalla, 2018-ci ildə bütün formal prosedurları bitirə bilərik", - deyə D. Pankin bildirib.
Onun sözlərinə görə, bankın səhmdarı olmaq istəyən namizədlər seçilərkən ticari və investisiya aktivliyi kimi amillər nəzərə alınıb.
Avrasiya İnkişaf Bankı 2006-cı ilin yanvarında Rusiya və Qazaxıstan tərəfindən təsis olunan maliyyə qurumudur. Bankın nizamnamə kapitalı $7 mlrd. təşkil edir. Bankın səhmdarları sırasında Rusiya və Qazaxıstanla yanaşı Belarus, Ermənistan, Qırğızıstan və Tacikistan kimi ölkələr də var.