Bu sözləri Milli Məclisin deputatı Tamam Cəfərova deyib.
Millət vəkili açıqlamasında qeyd edib ki, bu Sərəncamdan irəli gələn məsələləri həll etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin rəhbərliyi ilə Dövlət Komissiyası və 11 nəfərdən ibarət işçi qrupu yaradıldı. Beləliklə, yaranmış problemlərin aradan qaldırılması üçün komissiya öz işinə başladı və ilkin qiymətləndirmələr başa çatdıqdan dərhal sonra Prezident İlham Əliyevin növbəti Sərəncamı ilə müvafiq tədbirlərin görülməsinə başlandı.
Bu Sərəncama əsasən, erməni vandalizmi nəticəsində dağıdılmış və ya qəzalı vəziyyətə düşmüş yaşayış evləri üzrə məişət əşyalarına dəymiş ziyanla bağlı hər bir ailəyə 6000 manat, şəxsi əşyalara dəymiş ziyanla bağlı hər bir ailə üzvünə 1500 manat və digər ziyan dəymiş yaşayış evləri üzrə hər bir ailəyə 1000 manat məbləğində maddi yardımın ayrılması qərara alınıb. Maliyyələşməni nəzərdə tutulan maddi yardım yaşayış evlərin sahiblərinə və ya onların qanuni nümayəndələrinə bank vasitəsilə ödəniləcək.
T.Cəfərova xüsusilə vurğulayıb ki, bu, şəffaflığı təmin etməklə yanaşı, zərərçəkmiş əhalinin ayrılan yardımı operativ şəkildə, maneəsiz almasına kömək edəcək. Həmçinin qeyd etməliyik ki, növbəti mərhələdə mülki əhaliyə, dövlətə və sahibkarlıq fəaliyyəti subyektlərinə məxsus dağıdılmış və ya qəzalı vəziyyətə salınmış, qismən ziyan dəymiş yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin təmir-bərpası işlərinin, həmçinin nəqliyyat vasitələrinə, kənd təsərrüfatı məhsulları və texnikasına, o cümlədən əhaliyə məxsus tələf olmuş heyvanlar üzrə dəymiş ziyanın aradan qaldırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanılacaq.
Sonda millət vəkili qeyd etdi ki, görülmüş bütün tədbirlər hökümətin və ölkə başçımızın xalqa göstərdiyi diqqət və qayğının bariz örnəyidir.