Maraqlıdır, həkimlərin səliqəsiz, yaxud anlaşılmayan yazılarının səbəbi nədir?
Məsələ ilə bağlı Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədr müavini Musa Quliyev Tehsil-press.az-a açıqlama verib: “Bilirsiniz, mən özüm də həkiməm. Həkimlərin əl yazısı, Tibb Universitetində dərslərin çoxluğu ilə bağlı olan məsələdir. Adətən, auditoriyada professorlar öz təcrübələrindən çıxış edərək, leksiyalar deyir və başqa ixtisaslardan fərqli olaraq, onların yazılması çox önəmlidir. Çox vaxt bu proses sürətli olduğu üçün zamanla xətt də dəyişir. Bu baxımdan, həkimlərin xətlərini oxumaqda çətinlik yaranır. Universitetə girən zaman mənim də gözəl xəttim var idi. Universiteti bitirəndə, o xətdən əsər-əlamət qalmamışdı. Amma indi leksiya yazan da qalmayıb.
Digər tərəfdən, hazırda həkim xətti məsələsi əvvəlki əhəmiyyətini itirib. Çünki texnologiya inkişaf etdi, yazışmaların çoxu elektron formada reallaşdı və nəticə olaraq demək olar ki, həkimlərin nəsə yazmasına ehtiyac qalmır. Hətta reseptlər də elektron qaydada yazılıb apteklərə ötürülür. Bu mənada əl yazısına zərurət yoxdur”.
Deputat qeyd edib ki, həkimlərin əl yazısı bağlı məsələni ciddi problem hesab etmək olmaz.