ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd Əl-Malik açılış nitqində aerokosmik elminin peyklər vasitəsilə quraqlığın qarşısının alınması, təbii fəlakətlərin zərərlərinin azaldılması, xəritəçəkmə texnologiyasının təkmilləşdirilməsi, miqrasiyanın önlənməsi, iqtisadiyyatın planlı şəkildə inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. O əlavə edib ki, təşkilata üzv ölkələrlə birlikdə layihələr və proqramlar həyata keçiriləcək, gənclər üçün təlim kursları, universitetlərdə tədqiqatlar aparılacaq.
ICESCO-nun aerokosmik texnologiyalar üzrə müşaviri Məhəmməd Şərif həyata keçiriləcək layihələr, dünyanın aparıcı kosmik gücləri ilə əməkdaşlığa dair proqramlar barədə məlumat verib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan kosmik klubun üzvüdür və indiyədək fəzaya 3 peyk buraxıb. O, “Kristina Korps” təşkilatının “Kosmos - ən yaxşı həyat naminə” təşkilatının səylərini yüksək qiymətləndirib və kosmik tədqiqatlar sahəsində universitetlərin daha sıx əməkdaşlığının əhəmiyyətini vurğulayıb.