Açılış nitqi ilə çıxış edən adıçəkilən kafedranın müəllimi, dosent Aytac Zeynalova M.P.Vaqifin yaradıcılığından söz açaraq onun zəngin irsindən, ictimai-siyasi xadim kimi fəaliyyətindən bəhs edib. A.Zeynalova tədbirin Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən təşkil edildiyini bildirib. Şairin adının UNESCO-nun “2016–2017-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramı”na daxil edildiyini qeyd edən A.Zeynalova cari ilin TÜRKSOY təşkilatına üzv dövlətlərdə “Molla Pənah Vaqif ili” elan olunması barədə də məlumat verib.
Dəyirmi masada Filologiya və jurnalistika fakültəsinin 237-ci qrup tələbələri əsl sənət əsəri olan şeirləri ilə ürəklərə yol tapan şairin həyat və yaradıcılığı, müəllifi olduğu şeirləri, qoşmaları, qəzəlləri, əsərləri haqqında geniş məlumat verib. Onlar, həmçinin şairin “Bax” qəzəlini, “Hayıf ki yoxdur” şeirini və qoşmalarını səsləndirib.
Adıçəkilən qrupun tələbəsi Çiçək Mirzəzadə şairin “Eylə” qoşmasına bəstələdiyi mahnını ifa edib, onun “Bəri bax”qoşmasına yazdığı nəzirəni səsləndirib.