Ötən gün "İlham Tumasla 40 dəqiqə" layihəsinin növbəti buraxılışında onun qalmaqala səbəb olan statusu özüylə birlikdə atası, şair Qəşəm Nəcəfzadə və başqaları ilə birlikdə müzakirə edilib.
Yazar Kəramət Böyükçöl hesab edir ki, yazdığı statusla Xəlil Rzanı təhqir etmək, alçaltmaq niyyəti olmayıb: "Onu şair kimi bəyənmədiyimi bildirmişəm, xoşuma gəlmir. İstedadsızdır demişəm və xalq hərəkatı dövründə bir çoxları kimi milli ədavəti qızışdıran insanlardan biri kimi Xəlil Rzanın adını çəkmişəm. Orada qeyd etmişəm ki, KQB-nin qazdığı xəndək, Xəlil Rza da bütün bu odlu alovlu çıxışları ilə ona xidmət etmiş olur”.
Söhbətə müdaxilə edən aparıcı İlham Tumas isə əslində bu fikirlərin K. Böyükçölün Zərdüşt Əlizadə ilə müsahibəsində əks olunduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, X. Rza Ulutürk haqqındakı bu fikirlərin sahibi Zərdüşt Əlizadə olub.
K. Böyükçölün atası Qəşəm Nəcəfzadə oğlunun yazdığı statusa belə münasibət bildirib: "Mən Xəlil Rzanı bəyənirəm. Onu beynəlmiləl şair adlandırıram. Hətta deyərdim ki, onu zindandan tərcümə etdiyi şairlər xilas etdi. Xalqımıza deyirəm ki, Kəramətin bu yazısı, bu statusu tamamilə səhvdir, düzgün deyil”.
O oğlunun əvəzindən üzr istəyib. "Mən bir oğul atası kimi Kəramətin yerinə Xəlil Rzanın ruhundan üzr istəyirəm. Kəramət səhv eləyir, mənə elə gəlir ki, o səhvini başa düşəcək".
Verilişin digər qonaqları da qalmaqallı statusla bağlı yazarın fikirlərini tənqid edib.