Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunan səfərin məqsədi Türkiyənin təhsil sistemində informasiya texnologiyaları, təhsil sənədlərinin tanınması, strateji planlaşdırma, təhsilverənlərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması, mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə təcrübənin öyrənilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi olub.
Səfərin ilk günü Türkiyənin təhsil nazirinin müavini Mustafa Safranla görüş keçirilib. Görüşdə səfərin proqramı müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində Türkiyə Təhsil Nazirliyi və Ali Təhsil Şurasında bir sıra görüşlər keçirilib. Görüşlərdə Türkiyə Respublikasının təhsil sistemində tətbiq olunan elektron idarəetmə sistemləri, tədris haqqında məlumatların toplanılması və təhlili, vətəndaş müraciətlərinin qəbulu və təhsilverənlər üçün ixtisasartırma xidmətləri mövzularında təqdimatlar keçirilib, qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.