Yaponiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birinci katıbi Ko Obata öz ölkəsinin təbiəti, mədəniyyəti, incəsənəti, təhsil sistemi, adət-ənənəsi, dili, mətbəxi, haqqında ətraflı məlumat verib. Ko Obata uşaqlara yapon dilində “salam” və “təşəkkür edirəm” sözlərini, bəzi yapon heroqliflərinin açmasını öyrədib.
Qeyd olunub ki, əsrlər boyu Azərbaycan müxtəlif millətlərin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşadığı ölkə kimi tanınıb. Ölkədə tolerantlıq prinsiplərinə əsaslanan siyasət aparılır. Azərbaycanda multikulturalizm ənənələrinin qorunub saxlanması, daha da inkişaf etdirilməsi və geniş təbliği məqsədilə 2016-cı il “Multikulturalizm ili” elan edilib.
Tədbirdə Yaponiyada keçirilən 23-cü Beynəlxalq Rəsm Müsabiqəsində qalib gələn 46 nömrəli Məktəbdənkənar Tərbiyə İşi Mərkəzi "Günəş" art studiyasının üzvü Aytac Quliyeva və Nizami Rayon Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzinin dərnək üzvü Aişə Maarifova diplomla təltif olunublar.
Sonra Nizami Rayon Uşaq-Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzi rəqs qrupunun çıxışı izlənilib.