Bütün imtahanların nəticələri günün sonunda ADPU-nun İnternet saytına yerləşdirilib. İmtahan prosesinə heç bir kənar müdaxilə yol verilməyib, tələbələrə biliklərini nümayiş etdirmək üçün lazımi şərait yaradılıb. Məlumat üçün bildirək ki, sessiya müddətində ADPU-nun İmtahan Qərargahına 96 müraciət daxil olub. Onlardan 60-ı yazılı qaydada verilən imtahanlarla, 36-sı isə test üsulu ilə verilən imtahanlarla bağlı olub. Yazılı qaydada verilən imtahanlarla bağlı müraciət edən 60 nəfərin 44 nəfərinin imtahan zamanı telefondan istifadə etdiklərinə görə, 16 nəfərin isə konspektən istifadə etdiklərinə görə işləri protokallaşdırılıb və onların imtahan nəticələri ləğv edilib. Test üsulu ilə verilən imtahanlarla bağlı müraciət edən 38 nəfərdən 18-nin adı “qara siyahı”dan çıxarılıb və onların yenidən imtaha buraxılması təmin edilib, digərləri barədə isə müvafiq qərarlar qəbul edilib. Apelyasiya Komissiyasına isə 1055 müraciət daxil olub. Onlardan 905-i yazılı qaydada verilən imtahanlarla bağlı, 150-si isə test üsulu ilə verilən imtahanlarla bağlı olub. Araşdırılan 878 müraciətdən 451-i müsbət əldə edilib, digərləri isə qüvvəsində qalıb. Qalan müraciətlər araşdırılır. Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, müxtəlif üzürlü səbəblərdən imtahanlarda iştirak edə bilməyən tələbələrin imtahanlarının iyunun 5-də başa çatdırılması nəzərdə tutulub. Bunlarla yanaşı, imtahan sessiyasında müvəffəq qiymət ala bilməyən IV tədris ilinin tələbələrinə sessiya müddətində yenidən imtahan verərək dövlət imtahanlarına buraxılmaq imkanı yaradılıb. Eyni zamanda Təhsil Nazirliyinin son məlum əmrinə uyğun olaraq ADPU-da tələbələrə 2 fənni dinləmədən iyulun 7-dək akademik kredit borclarını ödəmək üçün lazımi şərait yaradılıb. Həmçinin universitetdə valideynlərlə əlaqələrin yaradılmasına, təhsil sahəsində fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatlarının və kütləvi informasiya vasitələri nümayəndələrinin, təhsil ekspertlərinin imtahan prosesini izləmələrinə də xüsusi diqqət yetirilib ki, bu da
ictimaiyyətdə imtahanların gedişi barədə düzgün təsəvvürün formalaşdırılmasına xidmət edib. İmtahan prosesində nizam-imtizam, səliqə-sahman təmin olunub, bütövlükdə imtahan prosesi mütəşəkkil təşkil edilib. ADPU-nun 5 filialında-Ağcabədi, Şəki, Şamaxı, Quba və Cəlilabad filiallarında, həmçinin ADPU-nun nəzdində Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Kollecində də yaz semestrinin imtahan sessiyası şəffaf və ədalətli keçirilib.
ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov hər gün imtahan zallarında olaraq imtahan prosesini müşahidə edib, imtahanların çevik, şəffaf və obyektiv keçirilməsi üçün öz tapşırıq və tövsiyələrini verib. ADPU-da fəaliyyət göstərən İctimai Şura da imtahan prosesinə ciddi nəzarət edib. Bütövlükdə ADPU-da imtahan sessiyasının normal mənəvi-psixoloji şəraitdə, obyektiv keçirilməsi üçün bütün zəruri tədbirlər həyata keçirilib və sessiya uğurla yekunlaşıb.