Sərəncamın icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda təhsil alan I kurs magistrantları üçün dərslər onlayn formada davam etdirilir. Bu məqsədlə elmi müəssisənin magistraturasında professor-müəllim heyəti tərəfindən qeyri-üzvi kimya, kimyəvi kinetika və kataliz, fiziki kimya, yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası, neft-kimya proseslərinin riyazi modelləşdirilməsi və kompozisiya materialları kimyası ixtisaslarında təhsil alan I kurs magistrantlara tədris planlarında nəzərdə tutulan fənlər üzrə dərslər müvafiq semestr üçün qəbul edilmiş cədvələ uyğun olaraq onlayn rejimdə tədris edilir.
İkinci kurs magistrantlar isə elmi-pedaqoji təcrübə keçirlər. Təcrübə məqsədilə onlar ixtisaslarına uyğun müəllimlərin birinci kurslardakı tədris prosesinə onlayn qoşulurlar. Həmçinin onlara elmi rəhbərlər tərəfindən dissertasiya işinin yekunlaşdırılması üçün məsləhət saatları təşkil edilib.